Příběhy a příspěvky od návštěvníků stránek

 

Viktor Kollanda    Podplukovník Viktor Kollanda byl jednou z nejvýznamnějších osobností největší protektorátní odbojové skupiny Josefa Sousedíka ze Vsetína. Byl jednou z hlavních postav její vojenské a zpravodajské části již od počátku okupace. Jako vyšší důstojník horských praporů měl jeho přínos pro přípravu vojenského povstání na Valašsku v létě 1944 klíčový význam. Jeho život skončil velmi tragicky, když byl nacisty veřejně oběšen na Dolní Bečvě 9. listopadu 1944.

 

    Takto začíná článek o vojenském akademikovi z let 1921 - 1923, odbojáři a hrdinovi ze Vsetínska. Článek napsal a zaslal ke zveřejnění pan Mgr. Jan Drozd.

Ve svém průvodním dopise mj. napsal: ".... Je škoda a obrovský dluh našich historiků, že toho o našich hrdinech, zejména napojených na Londýn, dodnes tak málo víme a známe. Snad 80 % učitelů dějepisu našeho okresu Vsetín totiž téměř vůbec neví kdo to byl Josef Sousedík - resp. jaký měl podíl na odboji a jak byl komunisty doslova vymazán z paměti nejen národa , ale svého rodiště a působiště."

 

Celý článek si můžete přečíst ve formátu PDF zde.

 

Viktor Kollanda    Viktor Kollanda